sobota, 25 stycznia 2014

Jamnik wg Mothers of Design (czyli jak to jest zrobione)

Przedstawiamy bohatera pierwszych warsztatów z serii Ani Duzi Ani Malsi. Psa czyli jamnika.
Inspiracja zaczerpnięta została stąd: Dog Loo Roll Marionette, ale sami przyznacie, że jamnik przeszedł gruntowny redizajn. Zupełnie nowa konstrukcja głowy (dziękujemy za wsparcie projektariatowi) nadała pupilowi  maksymalnie jamniczy, wiarygodny wygląd. Przed Wami trudny opis jak wykonać wyżej wymienionego Ani Malsa. Dla wytrwałych, którzy doczytają do końca, parę słów o najsłynniejszym jamniku w historii dizajnu.

Jamnik wg Mothers of Design (czyli jak to jest zrobione)

Potrzebujemy:
1 długiej tekturowej rolki,
1 krótkiej tekturowej rolki,
1 patyka długości ok 30 cm,
2 długiego sznurki,
2 krótkich sznurków,
1 mniejszego koralika,
4 większych koralików,
1 filcopodobnej ściereczki kuchennej,
trochę kolorowego filcu (na oczy nosek, paski),
taśmę dwustronnie klejącą.

Przydadzą się:
dziurkacz,
nożyczki,
ołówek,
opcjonalnie pastele olejne.

1. Głowa i ogonek
Zaczynamy od wycięcia fragmentu krótszej rolki, tak aby skorzystać z całej jej długości i otrzymać zgrabny pysk (z uszami). Z pozostałego po cięciu odpadu wycinamy trójkątny ogonek, który jednokrotnie dziurkujemy na końcu szerszej części.W górnej części głowy oraz w nachodzących na siebie zakładkach (dół głowy) robimy po jednej dziurce. Naklejamy oczy i nos. Po naklejeniu nosa docinamy czubek pyska.

2. Tułów, nogi, szyja
Dziurkujemy długą rolkę, tak jakbyśmy w kolisty jej przekrój (na obu końcach) wpisać mieli trójkąty równoramienne z podstawą u dołu: dziurki wypadają w miejscu wierzchołków każdego trójkąta. Mamy więc w dolnej części po dwie dziurki na obu końcach rolki. Przez każdą parę dziurek przewlekamy dwa krótkie sznurki, na zwisające końce nawlekamy koraliki (jako stópki jamnika) i blokujemy je supłami.
Długie sznurki dowiązujemy z obu stron wewnątrz tubusa-tułowia do sznurków-nóg (w ich połowie).
Tylny długi sznurek przewlekamy pionowo do góry przez górną dziurkę w tułowiu, nawlekamy ogonek
Przedni długi sznurek mocujemy analogicznie: dowiązanie do przednich nóżek przewlekanie pionowo przez górną dziurkę. Następnie nawlekamy mniejszy koralik (szyję), dalej pionowo prowadzimy sznurek przez dolną dziurkę głowy (dziurka jest na nałożonych na siebie skrzydełkach) i górną dziurkę głowy. Końce długich sznurków przywiązujemy do patyczka.


3. Strój wyjściowy
Na tułów nawijamy ściereczkę (można ją wcześniej ozdobić pastelami). Najlepiej przymocować ściereczkę taśmą dwustronnie klejącą. Można na koniec przykleić na wierzchu filcowe paski imitujące zapięcia.
Jamnik-marionetka gotowy. Ruszamy na spacer!

Projekt na bazie 
http://www.redtedart.com/2011/11/23/hairy-maclary-dog-crafts/ 
Redizajn: Małgorzata Jabłońska (Mothers of Design) i Piotr Szewczyk (projektariat)

A skoro już o projektach i jamnikach mowa, przypomnijmy chyba najbardziej znanego jamnika w historii dizajnu. To Waldi, maskotka Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972), stworzony przez Otla Aichera, znakomitego dizajnera, któremu zawdzięczamy wszystkie materiały wizualne Igrzysk w Monachium
Poniżej Waldi w jednym ze swoich wcieleń. Występował również jako miękka maskotka, plastikowa zabawka, na naklejkach, przypinkach etc. a spotkać go było można w kilku schematach kolorów. Wiadomo też, że pierwowzorem tego pieska była jamniczka Cherie von Birkenhof.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.